Lazdyno Medis: Auginimas, Priežiūra Ir Dauginimo Patarimai

Lazdynas – vienas iš populiariausių medžių Lietuvos soduose, vertinamas ne tik dėl jo skanių ir maistingų riešutų, bet ir dėl dekoratyvumo. Šis medis priklauso Corylus genties augalams, kuriose išskiriamos įvairios rūšys – nuo paplitusio Europos lazdyno (Corylus avellana) iki didžialapio lazdyno (Corylus maxima), pasižyminčio stambesniais vaisiais. Lazdyno medis gali būti tiek vertingas maisto šaltinis, tiek elegantiškas kraštovaizdžio pabrėžimas, nes jo vešli lapija ir gražiai subrendę riešutų kekės priduoda sode išskirtinės žalumos bei natūralumo pojūtį.

Šio medžio auginimas yra palyginti nesudėtingas, o susidomėjimas lazdynais auga dėl jų ekonomiškai palankios ypatybės – suteikiant gero derliaus po kelerių metų. Kadangi riešutai yra vertingas baltymų, vitaminų ir mineralų šaltinis, jų komercinis auginimas Lietuvoje taip pat įgyja pagreitį. Priklausomai nuo rūšies, vieno lazdyno kainos svyruoja nuo 10 iki 50 eurų, o riešutų kilogramas gali siekti 8-15 eurų, priklausomai nuo rinkos svyravimų ir derlingumo sezono. Šiame straipsnyje išnagrinėsime ir apžvelgsime pagrindines lazdyno auginimo ypatybes, jo priežiūrą ir derliaus naudą, teikiant Jums visą būtiną informaciją, kad galėtumėte sėkmingai auginti šį vaizdingą bei naudingą medį savo sode.

Lazdyno medžio pasirinkimas

Svarstant apie lazdyno medžio sodinimą sode, pirmiausia reikėtų apsvarstyti kelių esminių veiksnių, kurie padės pasirinkti tinkamiausią rūšį. Pasirinkimą įtakos klimatinė zona, dirvožemio tipas ir individualūs lūkesčiai. Toliau pateiksime naudingus patarimus, kurie padės atlikti teisingą pasirinkimą.

Klimato zonos atitikimas

Kiekviena augalų rūšis turi savo klimato zonų amplitudę, kurioje ji gali sėkmingai augti. Statistinė informacija parodo, kad lazdynai geriausiai jaučiasi vidutinio klimato zonose. Prieš perkant sodinuką, svarbu ištirti konkretaus lazdyno medžio veislės atsparumą šalčiui ir karščiui bei įvertinti savo regiono oro sąlygas.

Dirvožemio sąlygos

Dirvožemis yra kitas svarbus veiksnys renkantis medį. Lazdynui rekomenduojamas gerai nusausintas, derlingas ir ne per sunkus dirvožemis. Jeigu dirvožemis sode nėra idealus, reikėtų jį pagerinti, pavyzdžiui, įterpiant smėlio, jei dirvožemis yra per sunkus ir molingas, arba organinės medžiagos, jei jis yra per lengvas ir smėlėtas.

Vaisių, ar grožio prioritetas

Pasirinkdami lazdyno rūšį taip pat turite nuspręsti, kas Jums yra svarbiau – ar norite skanių riešutų ar medį, kuris papuoš sodo kraštovaizdį. Kai kurios lazdyno rūšys yra veisiamos būtent riešutams gauti, kitos – dėl dekoratyvių savybių, pavyzdžiui, spalvingų lapų ar įspūdingo formos krūmo.

Sodinukų įsigijimas

Sodinukus galima rasti įvairiose vietose – nuo specializuotų sodininkystės parduotuvių iki internetinių platformų. Tačiau renkantis sodinuką būtina atkreipti dėmesį į jo sveikatą ir kokybę. Gerų atsiliepimų turintys pardavėjai ir kokybiškas sodinukas yra sėkmingo augimo garantas.

Vertinant lazdyno sodinukų kainas, jos gali svyruoti priklausomai nuo daugelio veiksnių: veislės, augalo dydžio, įsigijimo vietos. Paprastai kainos svyruoja nuo kelis eurus už jauną sodinuką iki didesnių sumų už jau subrendusį ir vaisius nešantį augalą. Dažnai parduotuvėse ar internete pateikiami kainų diapazonai, atsižvelgiant į minėtus kriterijus.

Aiškiai apsibrėžę savo lūkesčius ir atidžiai įvertinę augalui keliamus reikalavimus, galite išsirinkti idealiausią lazdyno rūšį savo sode. Svarbiausia yra skiriant laiko ištyrimui ir informacijos kaupimui, kas ilgainiui pasiteisins gražiais ir sveikais augalais bei skaniais vaisiais.

Lazdyno sodinimas: sėkmės ABC

Lazdyno riešutmedžiai yra ne tik puikūs vaismedžiai, bet ir puošmena sode. Kad jūsų sodintas lazdynas augtų sveikai ir derlingai, svarbu žinoti pagrindinius sodinimo principus ir tinkamiausią laiką sodinimui. Šiame straipsnyje išmoksite svarbiausias sodinimo gaires, kurios padės pasodinti ir prižiūrėti lazdyną taip, kad po kelių metų galėtumėte mėgautis gardžiais riešutais.

Tinkamiausias laikas sodinti lazdyną

Lazdyno riešutmedžių sodinimas turi būti atliktas tinkamu metu. Vidutinio klimato zonose geriausiai sodinti lazdyną yra ankstyvas pavasaris, iš karto po žiemos, kuomet gruntas jau atšilęs, bet nauji medelio ūgliai dar neprasidėję. Tai leidžia sodinukui įsitvirtinti prieš atkeliaujant karštesniems orams ir sausros periodui.

Dirvos paruošimas ir sodinimo proceso gaires

Prieš sodinant lazdyną svarbu paruošti dirvą. Lazdynui reikalinga gerai nusausinta, derlinga ir nelabai sunki žemė. Patartina iškasti apie 50-100 cm gylį ir pločio sodinimo duobę, priklausomai nuo sodinuko šaknų sistemos dydžio. Duobės apačioje galite įpilti komposto ar humuso, kas padės augalui geriau augti.

Pačio sodinimo metu reikėtų įsitikinti, kad sodinuko šaknys nesusivėlę ir patogiai telpa į paruoštą skylę – jos neturėtų būti sulenkiamos ar perkertamos. Sodinukas turėtų būti sodinamas tokiu gylu, kokiame augo sėjinukų daigyne. Patartina sodinimo vietą po sodinimo laistytų reguliariai, kol lazdynas įsišaknys, ypač sausros metu.

Ką dar svarbu žinoti apie lazdyno sodinimą?

Lazdynams reikia saulės ir šiek tiek apsaugos nuo stiprių vėjų. Sodinant keletą lazdynų, atstumai tarp medelių turėtų būti mažiausiai 4-5 metrai. Sodinant lazdynus, galite pasirinkti įvairias veisles, kurios tinkamos jūsų regiono klimatui. Svarbu taip pat žinoti, kad lazdynai pradeda duoti derlių maždaug 3-4 metų amžiuje ir gali būti derlingi iki 40 metų ar ilgiau.

Lazdyno sodinimo kainos gali skirtis priklausomai nuo daugelio veiksnių: sodinuko amžiaus, veislės, pirkimo vietas ir kt. Paprastai sodinukų kainos svyruoja nuo keliasdešimties iki kelias šimtas eurų, atkreipiant dėmesį į sodinuko dydį ir kokybę.

Įsitikinkite, kad po sodinimo tinkamai prižiūrite lazdyną: genėkite pernokusius šakų galus, šalinkite per tankiai išaugusias šakeles, kad medis turėtų pakankamai šviesos ir oro. Taip pat kontroliuokite kenkėjus ir ligas, kurios gali paveikti augalo sveikatą ir derlingumą.

Sėkmingai pasodinus ir prižiūrint lazdyną, būsite atlyginti turtingu ir skaniu derliumi, kuris bus malonus priedas prie jūsų namų aplinkos grožio ir sveikatos.

Lazdyno priežiūra

Lazdynas – populiarių vaisių medis, kuris nebūtinai reikalauja daug priežiūros, bet tam tikrų veiksmų reikia imtis, kad užaugintumėte sveikus ir derlingus medžius. Lazdynų priežiūra apima keletą pagrindinių aspektų: laistymą, tręšimą, genėjimą bei apsaugą nuo kenkėjų ir ligų.

Reguliarus laistymas

Jauni lazdyno medžiai ypač jautrūs vandens trūkumui, todėl svarbu juos reguliariai laistyti, ypač sausų orų metu. Suaugusieji, gerai įsišakniję medžiai jau gali išsiversti su mažiau vandens, tačiau stiprių karščių metu ir jie gali reikalauti papildomo laistymo. Svarbu neperlieti, kad išvengtumėte šaknų pūdimo.

Tręšimas

Lazdynas yra ne itin reiklus medis trąšoms, tačiau pavasarį atsiradus jauniems ūgliams, galima paduoti nedidelį kiekį azoto turinčių trąšų. Dar kartą tręšti rekomenduojama vasaros pabaigoje, bet šį kartą jau naudojant kalio ir fosforo turinčias trąšas, kurios padeda medžiui pasiruošti žiemos miegui.

Genėjimas

Reguliarus lazdyno genėjimas yra būtinas, kad medis ne tik gražiau atrodytų, bet ir duotų derlių. Genėjimas atliekamas ankstyvą pavasarį prieš prasidedant augimo sezonui. Reikia pašalinti per storas ir besidubliuojančias šakas, taip pat susirgusius ir sulūžusius ūglius. Tinkamas genėjimas padidina derliaus kokybę ir palengvina vaisių rinkimą.

Apsauga nuo kenkėjų bei ligų

Lazdyno medžius taip pat gali niokoti įvairūs kenkėjai ir ligos. Būtina reguliariai tikrinti medžius ir, atsiradus pirmiesiems problemos požymiams, nedelsiant imtis atitinkamų priemonių. Tai gali būti fungicidų arba insekticidų purškimas, atsižvelgiant į užklupusią problemą. Taip pat svarbu ir prevencija – laikykitės tinkamos priežiūros rekomendacijų ir kuo anksčiau šalinkite pažeistas ar atrodo nesveikas šakas.

 • Laistykite reguliariai, ypač sausros metu.
 • Tręškite atsakingai, atsižvelgiant į augalo poreikius ir metų laiką.
 • Atlikite genėjimą pavasarį prieš augimo sezoną.
 • Stebėkite medžius ir apsaugokite juos nuo kenkėjų bei ligų.

Pasirūpinus tinkama lazdyno medžių priežiūra, galite tikėtis puikaus derliaus ir sveiko augalo. Tačiau konkretaus derliaus dydį ar medžio kainą nurodyti sunku, nes tai priklauso nuo daugelio veiksnių – medžio amžiaus, augimo sąlygų, rinkos situacijos ir kt. Visuomet rekomenduojama įvertinti bendras rinkos tendencijas ir sekti pasiūlą bei paklausą, kad galėtumėte apytiksliai numatyti medžio ar derliaus vertę.

Riešutų derliaus nuėmimas

Lazdynų riešutai yra vertingas maisto šaltinis, turintis gausybę baltymų, vitaminų, mineralų ir sveikų riebalų. Norint išauginti aukštos kokybės riešutų derlių, reikia žinoti tinkamą nuėmimo laiką ir metodus. Šiame straipsnyje išsamiai apžvelgsime, kaip nustatyti, kada riešutai yra subrendę ir kaip juos derliaus nuėmimo metu tinkamai tvarkyti.

Kada ir kaip nuimti lazdyno riešutus

Riešutų subrendimas priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant veislę, oro sąlygas ir geografinę padėtį. Paprastai lazdyno riešutai Lietuvoje branda vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje. Subrendimo ženklai yra šie:

 • Riešutų kiauto spalva tampa šviesesnė, blyški ar geltonai ruda
 • Kiautai lengvai atsiskiria nuo riešutų
 • Riešutų skonio pokyčiai – brandūs riešutai yra saldūs ir riebūs

Nuėmimo procesas turėtų būti atliekamas sausomis oro sąlygomis, kad būtų išvengta pelėsio ir kitų užkratų atsiradimo. Riešutai derliaus metu gali būti renkami iš žemės – tai natūralus būdas, kai subrendę riešutai patys nukrenta nuo medžio. Taip pat galima švelniai purtyti šakas, kad greičiau nukristų subrendę vaisiai. Riešutus reikia surinkti kuo greičiau po to, kai jie nukrenta, kad būtų išvengta vabzdžių ir gyvūnų apsilankymo.

Riešutų tvarkymas po derliaus nuėmimo

Po nuėmimo būtina riešutus išdžiovinti. Tai padeda išvengti pelėsio susidarymo ir pratęsia jų galiojimo laiką. Džiovyba turėtų būti vykdoma vėsioje, sausoje ir gerai vėdinamoje vietoje. Riešutus reikia išdėstyti viename sluoksnyje ir reguliariai apvertinėti, kad tolygiai išdžiūtų. Džiovinti lazdyno riešutai gali būti laikomi iki metų, jei saugomi tinkamomis sąlygomis.

Riešutų rinkos kainos priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant riešutų kokybę, pasiūlą, paklausą ir sezoniškumą. Kainos gali svyruoti, todėl tikslios rinkos kainos nustatyti neįmanoma. Tačiau bendra tendencija parodo, kad vartotojai yra pasirengę mokėti didesnę kainą už aukštos kokybės, ekologiškus ir šviežiai derliaus nuimtus riešutus. Ūkininkai ir augintojai nuolat stebi rinkos situaciją, kad galėtų nustatyti konkurencingas kainas savo produktams.

Lazdyno riešutų derliaus nuėmimas yra svarbus žemės ūkio etapas, reikalaujantis žinių ir kruopštumo. Teisingai atlikus nuėmimą ir pasirūpinus riešutų apsauga, galima mėgautis kokybiškais, sveikais ir skanūs lazdyno riešutais ištisus metus.

Lazdyno medžio genėjimas: kaip atlikti tinkamai?

Lazdynas yra populiarus medis, kurio uogos – riešutai – vertinami dėl savo skonio ir maistinių savybių. Tačiau norint gauti turtingą ir kokybišką derlių, svarbu atlikti teisingą medžio genėjimą. Tinkamai atliktas lazdyno genėjimas ne tik padeda formuoti gražią ir sveiką lazdyno lają, bet ir padeda augalui geriau vystyti vaisius. Žemiau pateikiame išsamias instrukcijas, kaip tai padaryti.

Kada geriausia genėti lazdynus?

Optimalus laikas genėti lazdynus yra ankstyvas pavasaris, kol medis dar neprasidėjęs pumpuruoti, arba vėlyvas rudenys, kai lapai nukrenta. Šiuo metu augalas yra miegančioje fazėje, o žaizdos greičiau gyja ir mažesnė tikimybė, kad medį užpuls ligos ar kenkėjai.

Įrankiai lazdyno genėjimui

Prieš pradedant genėjimą, pasirūpinkite tinkamais įrankiais. Jums prireiks:

 • Genėtuvų šakoms, kurios yra storos ir sunkiai pasiekiamos.
 • Aštrių sekatorių mažesnėms šakoms.
 • Dezinfekcijos priemonės įrankių valymui siekiant išvengti ligų plitimo.

Būkite atidūs, kad įrankiai būtų gerai nuprausti ir aštrūs, kad nežalotumėte medžio.

Lazdyno genėjimo būdai

Yra keli lazdyno genėjimo metodai, priklausomai nuo to, ar medis auginamas dėl riešutų, ar dekoratyviniu tikslu.

 • Formavimas dėl derliaus: Šiuo atveju stengiamasi išlaikyti atvirą krūmo centrą, kad šviesa pasiektų vidines dalis, ir skatinti naujų, vaisius nešančių šakų augimą. Reikia pašalinti sausas, ligotas ar per daug susipynusias šakas.
 • Dekoratyvinis genėjimas: Dekoratyviniam lazdynui genėti svarbiausia yra formos ir tankumo palaikymas. Galima genėti taip, kad lazdynas augtų kaip medis su viena stiebe arba krūmu su kelias šaknimis.

Teisingai atlikdami šiuos genėjimo veiksmus, galėsite ne tik pagerinti derlių, bet ir išvengti daugelio sveikatos problemų, kurios atsiranda dėl netinkamos augalo priežiūros.

Prašome nepamiršti, kad šie patarimai yra bendro pobūdžio, o kiekvieno augalo priežiūra gali skirtis atsižvelgiant į konkrečius sąlygas. Norėdami gauti asmeninių patarimų, susijusių su jūsų augalu, kreipkitės į vietos sodo ekspertus arba specialistus. Tikimės, kad šis straipsnis jums padės pasirūpinti savo lazdyno sveikata ir derliumi!

Lazdyno dauginimas

Lazdynas yra populiarus krūmas, kurį daugelis mėgsta auginti savo soduose tiek dėl skanių riešutų, tiek dėl dekoratyvumo. Dauginti lazdyną galima keliais būdais, tačiau šiame straipsnyje detaliai aprašysime dauginimą iš šakų auginių ir riešutų. Pateikti nurodymai pasižymi aiškumu ir paprastumu, todėl juos lengvai įgyvendins net pradedantysis sodininkas.

Dauginimas iš šakų auginių

Dauginimas iš šakų auginių yra vienas iš efektyviausių būdų, kaip galima gauti naujus lazdyno augalus. Šis procesas atliekamas žingsnis po žingsnio:

 • Renkamasi sveika lazdyno šaka, kuri neturėtų jokių ligų ar kenkėjų žymių.
 • Gerąja metų laiku auginių pjovimui yra ankstyvas pavasaris arba vėlyvas ruduo.
 • Šaką reikia nukirpti taip, kad auginys būtų maždaug 20-30 cm ilgio ir turėtų kelis pumpurus.
 • Auginius reikia pastatyti į vandenį arba drėgną smėlį, kad jie įsišaknytų.
 • Supakuoti auginius, kad išlaikytų drėgmę bei apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ar stipraus vėjo.
 • Stebėti auginius ir reguliariai palaistyti, kol jie įsišaknys.
 • Įsišaknijusius auginius galima perkelti į atvirą žemę, atsargiai juos pasodinant ir palaistymo bei priežiūros tęsiant pagal poreikį.

Dauginimas iš riešutų

Lazdyno dauginimas iš riešutų yra dar vienas natūralus ir paprastas būdas, tačiau jam reikia daugiau laiko. Žemiau pateikti pagrindiniai veiksmai, reikalingi sėkmingam dauginimui:

 • Rinkti subrendusius ir sveikus lazdyno riešutus rudenį, kai jie natūraliai nukrenta nuo krūmo.
 • Riešutus reikia džiovinti apie savaitę šiltoje ir gerai vėdinamoje vietoje.
 • Džiovintus riešutus rekomenduojama stratifikuoti, t.y., laikyti šaltame aplinkoje (pavyzdžiui, šaldytuve) 2-3 mėnesius simuliavimui natūralios žiemos sąlygoms.
 • Po stratifikacijos riešutus reikį pasodinti į smėlingą, gerai drenuojamą dirvą, giliai apie 5-10 cm.
 • Sodinimo metu tarp atskirų riešutų palikti pakankamai vietos, kad vėliau augantys augalo šaknys nesusipainiotų.
 • Riešutus sodinti ankstyvą pavasarį. Reikia užtikrinti, kad dirva būtų drėgna, bet ne per daug vandeninga.
 • Jaunus sodinukus reguliariai laistyti ir naikinti piktžoles.

Abi minėtos lazdyno dauginimo technikos yra gana ekonomiškos, nes šakų auginius arba riešutus galima gauti iš esamų augalų be papildomų išlaidų. Kokie būtų konkretūs augalų priežiūros ar įsigijimo kaštai priklauso nuo vietos, metų laiko ir pasirinkto augimo pagrindo.

Lazdyno dauginimas iš šakų auginių gali būti greitesnis būdas gauti derlingą medį, tuo tarpu dauginimas iš riešutų yra natūralesnis procesas, tačiau reikalaujantis daugiau kantrybės. Pasirinkus vieną iš šių metodų, svarbu nepamiršti, kad tik nuosekli priežiūra ir tinkamos augimo sąlygos garantuos sveiką ir stiprų augalą.

Lazdynų auginimo iššūkiai

Lazdynai – populiarūs dėl savo skanių riešutų ir dekoratyvių lapų – yra vertingi augalai tiek komerciniam, tiek asmeniniam auginimui. Tačiau, kaip ir bet kurios kitos augalininkystės krypties atstovai, lazdynai susiduria su įvairiomis problemomis. Šiame straipsnyje apžvelgsime dažniausiai pasitaikančias lazdyno augintojų problemas ir pateiksime patarimus, kaip su jomis kovoti ar jų išvengti.

Kenkėjai

Kenkėjai gali sukelti rimtų problemų lazdyno augintojams. Populiariausi lazdynų kenkėjai yra:

 • Lazdyno kirmėlės, kurios maitinasi lapais ir verčia medį nukentėti nuo fotosintezės trūkumo.
 • Riešutų kandys, kurie pjausto skylutes ant riešutų kiauto, kad išsiritų viduje esanti sėkla.
 • Riešutų šienapjoviai, kas perka riešutus ir jų kiautus dėl jose besikaupiančių lervų.

Kovojant su kenkėjais, svarbu reguliariai tikrinti augalus ir naudoti tinkamas augalinės kilmės ar biologines apsaugos priemones, tokioms kaip feromoninės spąstai ar natūralūs plėšrūnai.

Ligos

Lazdynų ligos dažnai susijusios su grybelinėmis infekcijomis. Tarp jų gali būti:

 • Lazdyno lapų dėmiškumas, pasižymintis geltonomis ar rudomis dėmėmis ant lapų, kurias sukelia grybai.
 • Lazdyno vėžys, kuris apima kamieno ir šakų pažeidimus sukeliantys bakterijos ar grybeliai.

Kovoti su ligomis padeda profilaktinės priemonės, tokios kaip tinkamas lazdynų augimo vietos paruošimas, reguliarus genėjimas ir kritusių lapų šalinimas. Augalų gydymui taip pat rekomenduojama naudoti sertifikuotus fungicidus.

Augimo sąlygos

Netinkamos augimo sąlygos gali apsunkinti lazdyno augimą ir derlingumą. Jos apima:

 • Netinkamą dirvožemio pH, kadangi lazdynai geriausiai jaučiasi lengvame, derlingame, gerai nusausintame dirvožemyje su neutraliu pH.
 • Per didelį ar per mažą drėgmės kiekį, kuris gali sukelti šaknų puvimą arba augalų dehidrataciją.
 • Nepakankamą saulės šviesą, nes lazdynams reikia saulėtos ar pusiau saulėtos vietos.

Siekiant geriausių augimo sąlygų, verta atkreipti dėmesį į dirvožemio paruošimą prieš sodinant, reguliariai patikrinti bei prireikus koreguoti augalų drėgmę ir nepamiršti apie augalų apsaugą nuo stipraus vėjo.

Kalbant apie auginimo išlaidas, jos gali svyruoti atsižvelgiant į regioną, lazdynų įvairovę ir pasirinktas augimo strategijas. Svarbu įvertinti tiek pradines investicijas į medelių įsigijimą ir auginimo sąlygų paruošimą, tiek būsimas eksploatacines išlaidas, tokią kaip genėjimas, derliaus nuėmimas ir augalų apsauga. Pateikti tikslias kainas yra sudėtinga, nes jos gali keistis priklausomai nuo daugelio faktorių, todėl rekomenduojama kreiptis į patyrusius augintojus ar specialistus, kurie gali suteikti aktualią informaciją apie esamas tendencijas ir kainų rėžius.

Lazdyno medžių auginimas ir priežiūra

Lazdyno medžiai yra vertinami dėl savo vertingų riešutų, taip pat ir dėl to, kad gali puošti sodybą ar sodą. Norint užauginti sveiką ir derlingą lazdyno medį, reikia ne tik žinių, bet ir kasdienės priežiūros. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines lazdyno medžio auginimo ypatybes bei priežiūros gaires, kurios padės užtikrinti augalo sveikatą ir gausų derlių.

Pasirinkimas tinkamos veislės ir sodinimo vieta

Prieš sodinant lazdyną, svarbu atsižvelgti į klimatines sąlygas ir dirvožemį. Lazdynas gerai auga derlingoje, gerai drenuotoje žemėje. Sodinimo vieta turėtų būti saugi nuo stiprių vėjų, taip pat svarbu pasirinkti veislę, kuri yra atspari vietinėms ligoms ir kenkėjams.

Lazdyno sodinimas ir palaistymas

Sodinant lazdyną, jo šaknų sistemos būklės tikrinimas yra būtinas žingsnis. Lazdyną rekomenduojama sodinti ankstyvą pavasarį arba rudenį. Sodinimo metu ir vėliau, augant medžiui, būtinas reguliarus palaistymas, ypač sausų periodų metu.

Genėjimas ir šalutinių ūglių valdymas

Lazdyno genėjimas yra itin svarbus augimo ir derlingumo aspektas. Pradedant nuo antrojo ar trečiojo gyvenimo metaus, medžius reikia reguliariai genėti, pašalinant susilpnėjusias ar pernelyg tankias šakas, taip pat formuojant lają ir skatinant derlingą ūglių augimą.

Tręšimas ir dirvos kokybės priežiūra

Lazdynui svarbus reguliarus tręšimas, nes jis tiesiogiai veikia jo augimą ir derliaus kokybę. Trąšos su fosforu ir kalio papildais padeda stiprinti šaknis ir skatina sveiką augimą. Be to, reikia atkreipti dėmesį į dirvos rūgštingumą ir, jei reikia, jį koreguoti.

Ligų ir kenkėjų kontrolė

Lazdyno medžiai gali būti pažeidžiami įvairių ligų ir kenkėjų. Būtina laiku atpažinti ligų požymius, pvz., lapų deformacijas, nukrisusius arba pažeistus riešutus, ir imtis prevencinių bei gydomųjų priemonių, tokios kaip fungicidai ir insecticidai. Svarbu vengti perdozavimo ir teikti pirmenybę natūralioms kontrolės metodams.

Derliaus nuėmimas ir laikymas

Subrendę lazdyno riešutai paprastai nuimami rudeniop, kai jų kevalai pradeda atsidaryti. Renkant derlių, svarbu pasirinkti sausą dieną, kad būtų išvengta pelėsių ir grybelinių ligų plitimo. Po surinkimo riešutus būtina tinkamai išdžiovinti ir laikyti vėsioje, sausoje vietoje, kad ilgiau išlaikytų šviežumą ir skonines savybes.

Sėkmingas lazdyno medžių auginimas ir derliaus nuėmimas yra įmanomas tik atidžiai sekant augalo būkle ir nedelsiant reaguojant į bet kokius šios būklės pokyčius. Nors konkrečios kainos ir finansinės naudos priklauso nuo daugelio faktorių, tokių kaip rinkos paklausa, veislių populiarumas bei augimo ir prekybos sėkmė, bendra tendencija rodo, kad kokybiškai auginami lazdyno riešutai gali būti pelningas pasirinkimas.

Nepamirškite, kad svarbiausias veiksnys – tai meilė ir rūpestis jūsų augalu. Tad įsigykite reikiamų žinių, skirti laiko augalų priežiūrai ir mėgaukitės kiekvieno lazdyno medžio augimo stebėjimu.

Lazdyno auginimas: viskas, ką reikia žinoti

Auginant lazdyną, susiduriama su daugybe klausimų: nuo geriausių auginimo sąlygų iki derliaus nuėmimo ypatumų. Šiame straipsnyje pateikiame svarbiausią informaciją apie lazdyno auginimą bei atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus.

Klausimai ir atsakymai:

 • Kokia yra geriausia dirvožemio rūšis lazdynui auginti?

  Atsakymas: Lazdynas geriausiai auga derlingame, gerai drenuojamame dirvožemyje su pakankamu kiekį kalkių. Svarbu, kad vieta nebūtų per drėgna.

 • Ar lazdyną būtina genėti ir jei taip, tai kaip dažnai?

  Atsakymas: Taip, lazdynas reikalauja reguliaraus genėjimo. Tai geriausia daryti ankstyvą pavasarį. Genėjimas skatina naują augimą ir gali padėti gauti geresnį derlių.

 • Kada lazdynas pradeda duoti derlių?

  Atsakymas: Paprastai lazdyno medžiai pradeda duoti vaisių po 3-5 metų, bet pilną produktyvumą pasiekia tik po 7-10 metų.

 • Kaip pažinti subrendusius riešutus?

  Atsakymas: Subrendę lazdyno riešutai paprastai pakeičia spalvą ir tampa pakankamai sunkūs. Be to, subrendę riešutai lengvai atsiskiria nuo kevalo.

 • Ar lazdyno auginimas yra pelningas?

  Atsakymas: Lazdyno auginimas gali būti pelningas, tačiau tai priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant auginimo sąlygas, rinkos paklausą ir kainas, taip pat nuo to, kaip gerai yra tvarkomas derlius. Bendra kainų tendencija laikui bėgant gali svyruoti, todėl svarbu stebėti rinką ir prisitaikyti prie jos pokyčių.

Svarbu prisiminti, kad nors lazdyno auginimas gali pasirodyti iššūkis pradedantiesiems, turint tinkamą informaciją ir palaikymą, šis procesas tampa įmanomas ir galiausiai – pelningas. Tikiuosi, kad pateiktas atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus padės jums sėkmingai auginti šį nuostabų medį.