Kaip Plauti Dienines Užuolaidas?

Ar pastebėjote dulkes, kurios pastaraisiais mėnesiais susikaupė ant jūsų užuolaidų? Pirmiausia ką tokiu atveju turite padaryti, tai atidžiai perskaityti jų priežiūros instrukcijas, kad sužinotumėte, ar galima jas skalbti, ar reikia valyti sausai. Bet kuriuo atveju pasinaudokite šiais užuolaidų skalbimo patarimais.

Užuolaidų skalbimas skalbimo mašinoje:

Prieš įdėdami užuolaidas į skalbimo mašiną, turėsite išsiaiškinti, iš kokios medžiagos jos yra pagamintos. Ne visi audiniai yra tinkami tokiam skalbimui. Daugeliu atvejų mūsų namuose esančios užuolaidos yra pagamintos iš lino, šilko, medvilnės ar kitų sintetinių audinių. Nustačius, iš kokios medžiagos pagamintos užuolaidos, ne tik sužinome, ar jas tikrai galima skalbti skalbimo mašinoje, bet ir nustatomo režimo temperatūrą.

Taigi, norint skalbti užuolaidas reikia atlikti tokius veiksmus:

1. Pašalinkite visus priedus:

Prieš pradedant skalbimą, reikia būtinai nuimti visus galimus užuolaidų kabliukus, kad jie nenukristų skalbimo mašinoje ir jos nesugadintų.

2. Įdėkite užuolaidas į skalbimo mašiną:

Stenkitės neperkrauti skalbimo mašinos, kad pernelyg nesusiglamžytų užuolaidos. Jei skalbtinos užuolaidos yra spalvotos, būtinai įdėkite spalvų gaudyklę. Jei jos yra baltos, galite naudoti baliklį.

3. Nustatykite skalbimo režimą:

Jei skalbimo mašina turi specialią užuolaidų plovimo programą, naudokite šią funkciją vadovaudamiesi etiketėje pateiktais nurodymais ir visomis papildomomis instrukcijomis. Jei jūsų skalbimo mašina neturi šios funkcijos, rekomenduojama:

 • Medvilnines užuolaidas skalbti subtiliu režimu 30° temperatūroje, džiovyklę nustačius ties 600 sūkių per minutę.
 • Baltas užuolaidas galima skalbti 40° temperatūroje.
 • Permatomas sintetines užuolaidas reikia skalbti reguliariai, net jei jos neatrodo nešvarios, nes kol pasirodys nešvarumai, jų spalva gali visam laikui pasikeisti. Tokioms užuolaidoms rinkitės švelnų režimą ir skalbkite 30° temperatūroje, o prieš skalbimą 5 minutes pamirkykite šaltame vandenyje. Naudokite švelnų ploviklį ir, jei norite, balinimo priemonę. Paleiskite skalbimo mašiną švelniu plovimo režimu tik 2 – 3 minutes. Permatomas užuolaidas ir porą kilpinių rankšluosčių dar 2 – 3 minutes įdėkite į džiovyklę, kurioje nekaitinama. Pakabinkite, kol dar šiek tiek drėgnos. Naudokite rankinį garintuvą arba įprasto garų lygintuvo vertikalų garų nustatymą, kad jas išlygintumėte.
 • Lininės ir šilkinės užuolaidos yra šios taisyklės išimtis, nes šie audiniai yra subtilesni, todėl jiems reikia specialios priežiūros.

4. Išdžiovinkite užuolaidas:

Kai skalbimo režimas bus baigtas, pakabinkite užuolaidas, kad išdžiūtų, vengdami pernelyg suglamžyti. Lyginkite jas kuo greičiau, geriausia, kol jos dar šiek tiek drėgnos.

Kaip skalbti linines užuolaidas skalbimo mašinoje:

Yra daugybė skirtingų lino atmainų: marlės, raukšlėtos, lininės vilnos ir drobės. Pažvelkime į šiuos tipus po vieną, kad sužinotumėte, kaip pasirinkti tinkamą skalbimo mašinos programą:

 • Lininės marlės užuolaidos:

Tai lengvos, atviresnio pynimo lininės užuolaidos. Norint išplauti šias užuolaidas, prieš kruopščiai skalbiant rekomenduojama jas išskalauti du kartus, negręžiant. Pasirinkite subtilų 30° temperatūros režimą ir džiovinkite 400 sūkių per minutę greičiu. Pasibaigus skalbimo ciklui, pakabinkite užuolaidas, kad išdžiūtų, jei įmanoma, vertikaliai iš aukščio. Lyginkite, kol dar yra drėgnos, horizontaliai vidutine temperatūra.

 • Susiraukšlėjusios lininės užuolaidos:

Užuolaidoms, pagamintoms iš šio tipo lino, laikykitės tos pačios procedūros, kaip rekomenduojama marlės skalbiniams, tačiau džiovinkite 800 sūkių per minutę greičiu. Jas galima pakabinti dar drėgnas, nes jų lyginti nereikia.

 • Lininės vilnos užuolaidos:

Atsižvelgiant į itin subtilų šio tipo skalbinių pobūdį, lino ir vilnos mišinio užuolaidoms reikalingas subtilus skalbimo ciklas ne aukštesnėje kaip 30° temperatūroje ir ne daugiau kaip 400 apsisukimų gręžimo režimas.

 • Drobinės lininės užuolaidos:

Tai pati patvariausia skalbinių rūšis, todėl šias užuolaidas galima skalbti net 40° temperatūroje, naudojant subtilų režimą. Kad jos nesusiglamžytų, praleiskite džiovinimo ciklą ir įpilkite šiek tiek krakmolo, kad palengvintumėte lyginimą. Lyginti reikia horizontaliai, kai užuolaidos vis dar drėgnos, o lygintuvas nustatytas į vidutiniškai aukštą temperatūrą.

Kaip skalbti šilkines užuolaidas skalbimo mašinoje:

Šilkas yra vienas iš subtiliausių audinių šiandieninėje rinkoje. Prieš dėdami iš šios medžiagos pagamintas užuolaidas į skalbimo mašiną, patikrinkite, ar jas tikrai galima skalbti. Paprastai rekomenduojamas cheminis valymas. Pasirinkite specialią subtilaus skalbimo programą, kurios maksimali temperatūra neviršija 30° temperatūros. Pasirūpinkite, kad kiekviena užuolaidų klostė būtų tinkamai išplaunama, vienu metu įdėdami ne daugiau kaip dvi užuolaidas ir praleisdami džiovinimo režimą. Pasibaigus skalbimo programai, pakabinkite užuolaidas, kad išdžiūtų, jei įmanoma, vertikaliai. Jei norite jas lyginti, būtinai darykite tai žemoje temperatūroje ir nenaudodami garų funkcijos.

Ką būtina žinoti apie užuolaidų skalbimą:

 • Kada atlikti cheminį valymą?

Net jei jūsų užuolaidos yra pagamintos iš audinio, kurį galima skalbti, skalbimo metu pamušalai ir siūlės gali susitraukti. Taigi, jei abejojate, rinkitės cheminį valymą. Užuolaidas su prisiūtomis klostėmis ar kitais įmantriais ornamentais, kurie gali neatlaikyti skalbimo, geriausia valyti cheminiu valymo būdu.

 • Specialūs audiniai:

Aksomines užuolaidas galima atgaivinti jų neplovus ir nevalant cheminio valymo būdu. Tiesiog retkarčiais nuvalykite jas zomšiniu skudurėliu, pamirkytu karštame vandenyje ir kruopščiai išgręžtu. Jei šilkines užuolaidas reikia skalbti rankomis, darykite tai drungname arba vėsiame vandenyje ir naudokite švelnų skystą ploviklį. Švelniai braukite, niekada nesukite ir negręžkite.

 • Saulės žala:

Nuolatinis saulės spindulių poveikis net tvirtiems audiniams gali būti kenksmingas. Taigi, kai užuolaidas skalbiate skalbimo mašina, naudokite švelnų režimą, vėsų arba drungną vandenį ir švelnų ploviklį. Jei įmanoma, pakabinkite ant skalbinių virvės, kad išdžiūtų, arba įdėkite jas į drabužių džiovyklę nekarštoje temperatūroje.