Ar Telefonas Skleidžia Radiaciją?

Mobiliųjų telefonų naudojimas šiais laikais yra labai paplitęs, todėl nenuostabu, kad kyla visuomenės susirūpinimas dėl galimo mobiliųjų telefonų poveikio sveikatai. Kadangi tiek daug žmonių naudojasi mobiliaisiais telefonais, todėl ne tik mokslininkai bando nustatyti, koks yra su tuo susijęs pavojus sveikatai, bet ir ši tema sulaukia nemažai žiniasklaidos dėmesio. Norint suprasti mobiliojo telefono naudojimo riziką ir galimą poveikį sveikatai, reikia žinoti, kad, trumpai tariant, mobilusis telefonas skleidžia radiaciją, kuri yra priskiriama nejonizuojančiai spinduliuotei. O dabar pakalbėkime apie tai plačiau.

Kas yra radiacija?

Radiacija skirstoma į dvi dideles grupes:

  • jonizuojanti spinduliuotė, kuri gali sukelti organizmo atomų ar molekulių pokyčius, kurie gali sukelti audinių pažeidimus. Tai yra rentgeno spinduliai ir gama spinduliai;
  • nejonizuojanti spinduliuotė, kuri nesukelia šių pokyčių, bet gali paskatinti molekules vibruoti. Tai gali sukelti temperatūros kilimą ir kitus padarinius. Tai yra ultravioletinė spinduliuotė saulės šviesoje, matoma šviesa, elektros lemputės, infraraudonoji spinduliuotė, mikrobangų energija ir radijo dažnio energija, kurią naudoja mobilieji telefonai.

Kaip veikia mobiliojo telefono sistema?

Mobiliojo telefono sistema veikia kaip dvipusis radijas ir apima atskirą ragelį bei bazines stotis. Bazinės stoties antenos yra montuojamos aukštai nuo žemės (ant bokšto ar stogo), kad būtų užtikrintas plačiausia aprėptis. Mobilusis telefonas turi radijo imtuvą ir siųstuvą. Kai yra skambinama, telefonas naudoja radijo dažnio spinduliuotę per savo anteną. Mobiliųjų telefonų bazinės stotys skleidžia santykinai pastovią radijo dažnių spinduliuotę. Jei ryšys su bazine stotimi yra silpnas, ragelis padidina spinduliavimo lygį, kad tai kompensuotų. Radijo dažnių spinduliuotės lygis iš ragelio, kuriuo yra veikiama žmogaus galva, yra maždaug 100 – 1000 kartų intensyvesnis nei bazinių stočių spinduliuotė.

Mobilieji telefonai skleidžia radijo dažnių spinduliuotę:

Mobilieji telefonai skleidžia spinduliuotę elektromagnetinio spektro radijo dažnių srityje. Antros, trečios ir ketvirtos kartos mobilieji telefonai (2G, 3G, 4G) skleidžia radijo dažnį 0,7 – 2,7 GHz dažnių diapazone. Numatoma, kad penktos kartos (5G) mobilieji telefonai naudos iki 80 GHz dažnių spektrą. Visi šie dažniai patenka į nejonizuojantį spektro diapazoną, kuris yra žemo dažnio ir mažos energijos, kuri yra per maža, kad pažeistų DNR.

Mobiliųjų telefonų ir pavojų sveikatai tyrimai:

Susirūpinimą kelia tai, kad mažas mobiliųjų telefonų skleidžiamos radijo dažnių spinduliuotės lygis gali sukelti sveikatos problemų, tokių kaip galvos skausmas. Intensyvūs tarptautiniai tyrimai nerado įtikinamų įrodymų, kad mobilieji telefonai trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje kenkia sveikatai. Tačiau 2011 m. gegužę Pasaulio sveikatos organizacija, PSO, radijo dažnių spinduliuotę klasifikavo kaip galimai kancerogenišką žmonėms, remdamasi padidėjusia gliomos, tam tikros smegenų vėžio rūšies, rizika.

Žmogaus kūnas sugeria prietaisų energiją:

Žmogaus kūnas sugeria energiją iš prietaisų, skleidžiančių radijo dažnių spinduliuotę. Vienintelis nuosekliai pripažintas biologinis radijo dažnio spinduliuotės sugėrimo poveikis žmonėms, su kuriuo gali susidurti plačioji visuomenė, yra kūno vietos, kurioje laikomas mobilusis telefonas (pvz., ausies ir galvos), įkaitimas. Tačiau to šildymo nepakanka, kad išmatuojamai padidėtų kūno temperatūra. Be to, žmogaus kūnas yra pasirengęs susidoroti su labai dideliais temperatūros svyravimais nepatirdamas jokios žalos. Jokio kito aiškiai nustatyto pavojingo radijo dažnio spinduliuotės poveikio žmogaus organizmui nėra.